Raději posloucháte? Pusťte si audio verzi článku zde:
Připadá vám někdy, že dárky ve vaší rodině vztahy spíš komplikují místo toho, aby je posilovaly?
Pokud ano, nebojte, je to naprosto běžné a pochopitelné, i když to zní velmi paradoxně. Jak může něco, co je ze své podstaty symbolem lásky a zdrojem radosti, způsobovat stres a zklamání?
Proč je to s dárky tak složité?
Prozradím vám tři tajemství darování, které přináší opravdovou radost, a posiluje tak vzájemné vztahy. Zamyslíte se díky nim nad dárky tak, jak jste se nad nimi možná ještě nikdy nezamýšleli. To vám pomůže pochopit, proč máte kolem dárků spíše negativní emoce, a zjistíte, jak to změnit.
Jaká jsou tři tajemství darování, které přináší opravdovou radost?
tajemství sebepoznání a zdravé lásky k sobě samému
tajemství poznání druhého a zdravé lásky k němu
tajemství otevřené, respektující a laskavé komunikace
- Co konkrétně tato tajemství znamenají?
- Jak je můžete využít prakticky v reálném životě?
- Jak vám může jejich odhalení pomoci posílit vaše vztahy?
TAJEMSTVÍ SEBEPOZNÁNÍ A ZDRAVÉ LÁSKY K SOBĚ SAMÉMU
Aby to s dárky fungovalo, je důležité v první řadě dobře znát sám sebe a mít se zdravě rád. Kdo se totiž moc nezná a nemá se dostatečně rád, ten může v souvislosti s dárky prožívat negativní emoce jako je pocit nespravedlnosti či zklamání. Je vám to povědomé a zajímá vás, proč tyto emoce cítíte?
Máte tendenci se za negativní emoce obviňovat?
Cítit negativní emoce je naprosto v pořádku. Negativní emoce nejsou projevem selhání, ale jsou to signály, které vám hlásí, že vám něco důležitého chybí. Když zjistíte, co to je, stačí to začít postupně doplňovat. Pojďte spolu se mnou zjistit, co přesně vám může chybět, a uvidíte, že díky tomu budete se svými emocemi umět mnohem lépe pracovat.
Co přesně vám hlásí pocit nespravedlnosti či dokonce zloby?
Tyto pocity můžete cítit, když místo:
dávám ti dárek = chci TI udělat radost
platí spíše:
dávám ti dárek = chci SI udělat radost
Vždyť je jasné, že platí první varianta… to si teď možná říkáte. Ale je to vážně pravda, nebo si jen přejeme, aby to byla pravda, ale ve skutečnosti se tak úplně při dávání dárků nechováme?
Dělat radost TI znamená, že jediné, na čem mi při dávání dárku záleží, je, jestli ti můj dárek radost opravdu udělá. Proto se o tebe zajímám a snažím se tě co nejvíc poznat, abych zjistil/a, co ti dělá radost. A to ti pak dám. Na mně v tu chvíli nezáleží.
Dělat radost SI znamená, že mám při dávání nějaké postranní úmysly, ze kterých chci profitovat já. Pozor, nemusí to být vědomé. Z něčeho, co má být nezištným vyjádřením čisté lásky, se tak ale stane výměnný obchod, ve kterém se platí nejrůznějšími platidly, od stejně hodnotných darů až po vděčnost. Když se ostatní nezachovají tak, jak já chci, tedy „nezaplatí“ za můj dar adekvátním dílem, roste ve mně pocit nespravedlnosti či zloba.
Víte, co vám v tu chvíli nejspíš chybí? Bezpodmínečná láska vůči sobě samým. Kdo totiž nemá dostatečně rád sám sebe, pro toho je velmi těžké projevovat bezpodmínečnou lásku někomu dalšímu. Proto má jeho “darování” vždy nějaké podmínky. Platí to i pro něj samotného, když se role otočí. Aby dokázal nějaký dar přijmout, potřebuje mít pocit, že si ho zaslouží. Nevěří, že by ho někdo mohl mít tak moc rád, že by mu dal dárek z čisté lásky aniž by chtěl něco na oplátku. Taková nedůvěra způsobuje neustálé podezírání ostatních z vypočítavosti a neupřímnosti.
Co vám hlásí pocit zklamání?
Zklamání v souvislosti s dárky pociťujete ve chvíli, kdy neznáte dobře sami sebe nebo se bojíte dát poznat ostatním. Nejde jim pak vyčítat, že vás neznají a dávají vám něco, co nechcete. Opravdovou radost skrze dárky vám totiž může udělat jen ten, kdo dobře zná vaše pravé já.
Proto zkoumejte sami sebe, abyste se dobře znali a mohli se dát poznat druhým. Nebojte se ukázat, kdo jste, jaké jsou vaše preference, jaká jsou vaše přání a očekávání. Nestyďte se projevovat radost, když vás něco potěší. Buďte autentičtí.
TAJEMSTVÍ POZNÁNÍ DRUHÉHO A ZDRAVÉ LÁSKY K NĚMU
Znalost člověka, kterého se chystám obdarovat, je naprosto klíčová, pokud chci, aby můj dar splnil svůj jediný účel, a tím je udělat druhému radost. Mnoho lidí si neuvědomuje nebo nerespektuje to, že každý z nás mluví jiným jazykem lásky. Při dávání daru nezáleží na tom, jakým jazykem mluvím já, ale jakým jazykem mluví ten, komu chci dárek dát.
Někdo ocení, když mu dáte nějakou věc a touží po překvapení, jiný naopak preferuje finanční příspěvek, aby si mohl věc vybrat podle svého gusta, a překvapení pro něj není zas tak důležité, další nechce dostávat věci, ale je raději, když mu věnujete svůj čas, například ve formě nějakého společného zážitku.
Variant je mnoho, ale důležité je pochopit, že neexistuje něco jako “univerzálně správný dar“. Správné je zkrátka to, co udělá druhému opravdovou radost. S tím se pojí další negativní emoce, a to nejistota.
Co vám hlásí pocit nejistoty?
Nejistotu v souvislosti s dárky prožíváte ve chvíli, kdy se vám v hlavě objevují nezodpovězené otázky či pochybnosti jako například:
- Nemám jasno v tom, komu dárek dávat a komu ne.
- Nejsem si jistý/á, při jakých příležitostech mám dávat dárky.
- Netuším, jaký dárek vybrat.
- Nevím, jak drahý ten dárek má být.
Jste nejistí, protože vám chybí zásadní informace, které jsou nutné pro váš pocit jistoty. Potřebujete tedy více indicií od potenciálních příjemců a také od sebe sama.
Proč i od sebe sama? Protože spokojený vztah musí být vyvážený. Není zdravé se plně přizpůsobovat druhému na úkor sebe, ani vůbec nedbat na pohled druhého. Vždy je potřeba najít balanc mezi tím, jak si to přeju já a jak si to přeje ten druhý. A takový balanc jde najít skrze otevřenou, respektující a laskavou komunikaci. Čím víc ho budete hledat, tím méně nezodpovězených otázek a pochybností ve vás bude.
Největší nejistota však často pramení právě v obavách způsobených představou nefunkční komunikace.
Jaká je největší chyba, kterou ve vztazích všichni děláme?
Chceme změnit druhé místo toho, abychom měnili sebe. Vyvarujte se této chyby a vždy se soustřeďte především na to, co můžete zlepšit sami na sobě, a ne na chyby, které dělají ostatní. Tento postoj dělá divy.
TAJEMSTVÍ OTEVŘENÉ, RESPEKTUJÍCÍ A LASKAVÉ KOMUNIKACE
Komunikace nám pomáhá najít cestu k srdci druhého člověka. I dárky jsou jednou z forem komunikace, a to mezi dárcem a obdarovaným. Každá komunikace je jedinečná, protože každý z nás je originál. Jeden a ten samý dárek ve vás může způsobit úplně odlišné pocity podle toho, kdo vám ho dal. V každém daru se totiž odráží něco z dárce. Jde tedy o unikátní propojení mezi vámi a je potřeba hledat takovou formu, která vás vzájemně přibližuje.
S komunikací je však spojená poslední silná negativní emoce, kterou chci v tomto článku zmínit, a tou je strach.
Co vám hlásí strach?
Strach je emoce, která vás chrání před nějakým případným nebezpečím. Takovým nebezpečím může být v případě dárků například toto:
1. strach z toho, že někomu ublížíte, když budete upřímní a řeknete ne (tohle se mi nelíbí, tohle mi prosím nedávej, tohle mi nedělá radost, nechci dárky…)
2. strach z toho, že někdo ublíží vám tím, že si o vás pomyslí něco ošklivého, když například přiznáte nějakou slabost (nemám na dárky dost peněz, nevím, co ti mám dát, bojím se o tomto s tebou komunikovat…)
Umíte si přiznat toto?
Přemýšleli jste někdy o tom, co si o druhém myslíte vy, když vám řekne upřímné ne? Jste schopni to respektovat, aniž byste se stavěli do role oběti a o druhém si mysleli ošklivé věci?
Otázka zní, jak se zbavit tohoto strachu a cítit se svobodně? Svoboda se rodí tam, kde je pravdivost, laskavost a respekt k jinakosti. Každý z nás je originál a nikdo by se neměl bát být sám sebou.
Proto říkejte, co máte na srdci, ale udělejte maximum pro to, abyste se vyvarovali komunikačním chybám jako je
znevažování druhého, ironie, opovrhování, osočování, ponižování, nezájem, náladovost, naschvály či výmluvy.
Nepoužívejte druhou osobu (ty děláš…), neskákejte do řeči, nepoužívejte nevhodná gesta či mimiku, nedomýšlejte si nic, co nezaznělo, nikomu nic nevyčítejte a nepoužívejte zakázaná slova (ty nikdy, ty vždycky, pokaždé, furt).
Umění darovat i přijímat
Teď už asi chápete, proč jsou dárky high level umění. Tři tajemství, která jsme si v tomto článku pouze poodhalili, skrývají témata, na kterých je zkrátka potřeba pracovat celý život. Vždy bude co zlepšovat.
Možná vám teď připadá, že je vaše rodina plná dárkových začátečníků. Chci vás ale povzbudit v tom, že je úplně jedno, jestli jste začátečník nebo pokročilý. Důležité je, že děláte krůčky k srdcím vašich nejbližších. Věřte, že když ucítí vaši snahu, dárek od vás váš vzájemný vztah posílí.
Jak vyrobit organizéry z papírových tašek (+další skvělé organizační tipy) vám ukážu krok po kroku v mém průvodci zdarma tady:
Otázky na tělo pro každého, kdo si přečetl tento článek
Když dáváte někomu dárek, opravdu ho dáváte z čisté lásky a nečekáte nic na oplátku?
Snažíte se své blízké poznat co nejvíce?
Dokážete druhému dát něco, co byste pro sebe nevybrali, protože se vám to nelíbí, ale víte, že druhý je z toho nadšený?
Dokážete druhému nic nedat, když vám řekne, že nic nechce?
Věříte tomu, že vás má někdo tak moc rád, že vám dává dárek s tím, že za to nic nechce?
Mají od vás vaši blízcí dostatečně srozumitelné indicie, co vám dělá radost?
Když říkáte, že nic nechcete, je to opravdu upřímné?
Dokážete říct ne tak, aby se tím ostatní necítili zranění?
Dokážete říct laskavé ne i přesto, že víte, že pravděpodobně vaši blízcí zranění budou?
TIP NA KRÁSNÝ A PRAKTICKÝ DÁREK PRO ŽENY, MUŽE I DĚTI
Nevíte, co dát svým blízkým k blížícím se Vánocům? 🎁
Pořiďte jim obrázkové průvodce rutinním úklidem kuchyně a koupelny od Tady je uklizeno! Tyto dva uklízecí plakátky velikosti A4 stačí jen vytisknout, zarámovat a darovat někomu, kdo ocení usnadnění každodenního úklidu.
Pomáhám lidem, kteří se cítí zahlcení, uklidit si nejen venku, ale i uvnitř sebe tak, aby měli prostor na to, co je pro ně důležité. Zajímá vás, jaký je první a nejdůležitější uklízecí krok? Klikněte sem a začněte s úklidem, který přinese prostor i vám.
Více o mně si můžete přečíst v mém příběhu.