TADY JE UKLIZENO

ŠPINAVÝ HRNEC NEVIDÍ, SEBEMENŠÍHO ŠKRÁBANEČKU NA AUTĚ SI VŠAK VŠIMNE VŽDYCKY

inspirováno skutečnými rozhovory:

Tereza: ,,Jednou po něm chceš, aby uklidil kuchyň, jo? A on to prostě nemůže dotáhnout do konce! Drobky jsou úplně všude!!! Na stole, na lince, na stropě pomalu… Ve dřezu je totálně nechutnej kekel a on si sedí s nohama nahoře, popíjí pivko, čumí na fotbal a čeká, že mu půjdu za odměnu namasírovat záda?!“

Marie: ,,Přesně! Nikdy to neudělá pořádně! Na drobky jsem teda rezignovala, ale pochopíš to, že nevidí ani špinavý hrnec??“

Zůza: ,,U nás to prý taky nevidí. Ale sebemenší škrábaneček na autě si všimne vždycky!“ 

Kája: ,,Já když tomu mýmu řeknu, aby po sobě umyl pánev, vošmrdlá ji papírovým ubrouskem a totálně mastnou ji strčí do šuplíku.“

Hanka: ,,Holky, já nevím … Asi bych na ně nebyla tak přísná. Oni prostě nevidí to samé, co my, ženy. Mně vždycky pomáhá uvědomit si, že jsou prostě z jiný planety. Pak na ně nejsem zas tak naštvaná.“

Nechci se na muže dívat jako na podivně neschopné poloslepé mimozemšťany nebo jako na nějaký podřadný druh  s horší genetickou výbavou. A už vůbec nechci, aby se někdy takto dívala nějaká žena na mého syna. Je to ponižující. Jak ale dojít k vzájemné shodě?

UJASNĚTE SI PŘEDSTAVU, VYTVOŘTE SI POSTUP

Co přesně si představujete pod pojmem UKLIZENÁ KUCHYŇ?

Nejprve musíte mít samy naprosto jasno v tom, co si představujete pod pojmem: je uklizeno. Nestačí mít abstraktní požadavek typu: chci se v kuchyni cítit příjemně. Je potřeba konkrétně vyjádřit, co se podle vás skrývá pod pojmem uklizená kuchyň (ve smyslu rutinního úklidu). Pokud to neuděláte, zmaříte tím šanci na vzájemné pochopení.  Je to podobné, jako kdybyste svému doktorovi po telefonu řekly: je mi nějak špatně, a chtěly po něm, aby vám pomohl.

MŮŽETE SE INSPIROVAT MOU PŘEDSTAVOU:

  • V místnosti nejsou žádné věci, které tam nepatří.
  • Koše jsou zkontrolované, odpadky jsou v koši.
  • Umyté nádobí z myčky je uklizené, špinavé nádobí je v myčce.
  • Nádobí, které se do myčky nevejde, je na vyhrazeném čekacím místě na myčku.
  • Nádobí, které se do myčky nedává, je umyté, utřené a uklizené.
  • Všechny potraviny jsou na svém místě.
  • Ostatní věci, které patří do kuchyně, jsou na svém místě.
  • Spotřebiče (mikrovlnka, varná deska, kávovar, kuchyňský robot) jsou čisté.
  • Stůl, židle a linka jsou utřené. 
  • Sítko je vysypané, dřez je umytý.
  • Podlaha je čistá.
  • Židle jsou srovnané. Na stole je čistý ubrus a funkční svíčka.
  • Je vyvětráno.

Jaký je váš UKLÍZECÍ POSTUP?

Je váš uklízecí postup chaotický, nebo systematický? Při chaotickém postupu uklízíte místnost podle toho, co vás zrovna napadne. V praxi to vypadá ve vaši hlavě takto: Hele, tady je hrníček. Dám ho do myčky. Jejda, myčka je plná. Tak ho dám zatím na linku. Jdu vyndat myčku. Fuj, tady je posmrkaný kapesník, dám ho do koše. Pomoc, koš je plný. Hm, tak ho vynesu. Co jsem to chtěla udělat? 

Systematický uklízecí postup naopak znamená, že při úklidu postupujete podle vámi vytvořeného systému. Můžete uklízet podle:

a) MÍST/ZÓN: V kuchyni jde například o stůl, linku, dřez, myčku, koše či podlahu. V praxi to vypadá ve vaši hlavě takto: Uklidím nejprve stůl. Dám do myčky špinavý hrneček. Jejda, myčka je plná. Tak ho dám zatím na linku. Vyhodím odpadky. Koše jsou plné, tak je dám zatím ke košům. Nevýhodou je zbytečné přemisťování věcí.

b) KATEGORIÍ VĚCÍ: V kuchyni jde například o nádobí, potraviny, odpadky, věci, které do kuchyně nepatří. Pokud zvolíte správné pořadí kategorií věcí, dosáhnete největší efektivity za nejméně námahyTento postup vám doporučuji. Jak na to? Podívejte se na jednotlivé body své představy a seřaďte je tak, aby na sebe logicky navazovaly.  Můj uklízecí postup kopíruje mou výše popsanou představu. Mám ověřené, že je funkční a efektivní.

Máte jasno ve své představě i postupu? Sdílejte je s ostatními členy vaši domácnosti. S partnerem detailně proberte jednotlivé body a ujistěte se, že vám rozumí. Svůj uklízecí postup sepište dostatečně velkým písmem a dejte ho na dobře viditelné místo.

ZAHRAJTE SI HRU NA UKLÍZECÍ NAVIGACI

Pokud máte malé děti, předejte jim svou představu i postup formou osvědčené hry na UKLÍZECÍ NAVIGACI. Naučíte je dotahovat úklid do konce již v předškolním věku.

Na navigaci je potřeba mít držák.

Stalo se vám někdy, že jste sedly do auta a držák na navigaci se někam vypařil? Mně ano! A řeknu vám, je pěkně na prd používat navigaci bez držáku! Pokud nechcete celou cestu lovit mobil někde pod zadkem nebo pod sedačkou, kupte si držák… 

Stejné to je i v naši hře. Jako držák použijte třeba židli a umístěte ji někam, odkud je dobrý výhled na celou místnost, kterou plánujete uklízet. Pro lepší přehled doporučuji, aby dítě na židli stálo a drželo se opěrátka. Simulací držáku si zajistíte nejen větší soustředěnost dítěte, ale i to, že zůstane na jednom místě a nebude vám během úklidu lítat pod nohama.

Navigaci zapněte a nastavte.

Moje děti jsou motivovanější a více ponořené do hry, když nezanedbávám detaily, jako je například zapnutí, vypnutí a nastavování navigace. Představte si, že má dítě na hlavě tlačítko, kterým se jako navigace zapíná a vypíná a na břiše má čudlík na podrobné nastavení.
 
Poté, co dítě jako svou uklízecí navigaci zapnete, je potřeba nastavit cíl. Nenastavujte ten nejobecnější cíl: uklidit kuchyň. V tuto chvíli totiž máte skvělou příležitost zahájit proces osvojování si uklízecího postupu. Nastavte dílčí cíle, které budou kopírovat váš předem promyšlený uklízecí postup. Ukážu vám to na prvním bodě:
 
dílčí cíl č. 1: Odnést z místnosti veškeré věci, které do ni nepatří a dát je na místo, kam patří.
 
Tento úkol můžete upravovat podle věku dítěte nebo podle počtu dětí, například: Pokud máte malé dítě (třeba čtyřleté), zjednodušte cíl na: Najdi věci, které nepatří do kuchyně. Pokud máte děti dvě, můžete nastavit soutěž navigací a zadat cíl: Najdi více věcí, které do kuchyně nepatří, než druhá navigace. Nebo najdi věc, která do kuchyně nepatří jako první. 

Jeďte do cíle podle navigace.

Je navigace správně nastavená? Výborně! Zahajte jízdu! Dělejte to, co vám dítě říká. Když se zasekne, pomozte mu doplňující otázkou či úkolem. Komentujte, co děláte a proč.
 
Příklad: Dítě vám řekne: Na stoje je kniha. Ta do kuchyně nepatří. Vy ji odnesete na místo, kam patří. Při tom nahlas komentujte to, co děláte: Beru knihu, ta do kuchyně nepatří. Kam ji mám odnést? Když dítě nebude vědět, odpovězte vy: Tato kniha patří do knihovny v obýváku. Není tu ještě něco, co patří do obýváku? Vzala bych to najednou, abych nemusela chodit zbytečně dvakrát a nedošel mi benzín.
 
Stává se u vás často, že děti nevědí, kam co patří? Přečtěte si můj článek Maminko, udělej zas přítulnou atmosféru, ve kterém naleznete spoustu ověřených tipů, jak tento problém vyřešit.
 
Díky tomu, že okomentujete vše, co děláte, pustíte dítě do své hlavy. Umožníte mu pochopit vás. Ukážete mu, jak přemýšlíte, jak fungujete a ono se nenucenou a zábavnou formou od vás učí.
 
Tímto způsobem postupně projděte všechny body svého uklízecího postupu. Hra končí ve chvíli, kdy je kuchyň uklizená podle vašich představ. Udělejte vše pro to, aby děti hra bavila a aby se cítily užitečnévýjimečné. Odměňte je za skvělou spolupráci! Poděkujte jim
 
Vašim hlavním cílem je motivované dítě, které chce hru opakovat. Čím častěji ji totiž budete hrát, tím přesněji dítěti utvoříte představu o tom, co znamená stav: je uklizeno a tím snadněji si zafixuje váš uklízecí postup. Chcete samostatnézodpovědné dítě? Hrajte naši hru!
 
Mám pro vás ještě něco, co vás bude určitě v souvislosti s hrou na uklízecí navigaci zajímat: moje uklízecí plakátky! Vytvořila jsem pro vás obrázkové průvodce rutinním úklidem vaší kuchyně a koupelny. Plakátky obsahují několik po sobě jdoucích kroků promyšleného uklízecího postupu. Následujte je a můžete se spolehnout, že ve vaší kuchyni a koupelně bude uklizeno! Protože je postup ilustrovaný, pochopí ho každý, i vaše děti a partneři. 🙂 Více o plakátcích se dozvíte kliknutím sem.
 
Pokud toužíte po klidu, spokojenostiradosti, přidejte se k více než 1440 čtenářům mého e-booku s názvem Obklopte se tím, co milujete aneb 4 kroky na cestě od třídění věcí k životu, jaký chcete. Detailně vás v něm provedu svou metodou třídění, díky které si už nebudete připadat zahlcené.

Jednou ráno přišla moje dvouletá dcera do kuchyně a první slovo, které ten den řekla, bylo: ,,Boudeu!“ (bordel). Pětiletý syn ji v tom nenechal a přidal svůj komentář stavu kuchyně: ,,No jo, včera večer se tady asi někdo vykašlal na úklid, co?“ Upřímně jsem se tehdy zasmála a byla jsem na ně pyšná. Vidíme to samé!

Pomohl vám můj článek? Sdílejte ho na sociálních sítích, ať pomůže i dalším lidem! Budu se na vás těšit na svém Instagramu či Facebooku.

1 názor na “ŠPINAVÝ HRNEC NEVIDÍ, SEBEMENŠÍHO ŠKRÁBANEČKU NA AUTĚ SI VŠAK VŠIMNE VŽDYCKY”

  1. Pingback: O CHLAPEČKOVI, KTERÝ CHTĚL VÍC A VÍC DÁRKŮ - TADY JE UKLIZENO

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *